Toto je archiv stránek z let 2000—2016. Rádi vás uvidíme i na našem novém webu www.kultura.slansko.cz

Nacházíte se zde:  Kultura Slaný a Slánsko > Kulturní akce > Dny francouzské kultury ve Slaném


Dny francouzské kultury ve Slaném

Královské město Slaný, od pondělí 8. října do soboty 13. října 2012

Publikováno 7. 8. 2012 | Napsal , Kulturní zařízení města Slaného

Dny francouzské kultury ve Slaném, 8.–13. října 2012
Dny francouzské kultury ve Slaném(repro: P. Mrňous)

Již po jedenácté vás zveme na dny, které představují kulturu různých zemí a národů. Protože v našem městě vznikl skvěle fungující Francouzský klub a v nedaleké Praze působí vyhlášený Francouzský institut padla letos volba na Francii. Přijměte tedy pozvání na Dny Fancouzské kultury ve Slaném.

Dny francouzské kultury, které chtějí představit alespoň malý zlomek z obrovského kulturního bohatství Francie, připravilo město Slaný a Francouzský klub ve Slaném spolu s Francouzským institutem v Praze.


PROGRAM 8.–13. října 2012

Pondělí 8. 10. 2012

 • Voda
  Zahájení výstavy úchvatných fotografie Yann Arthus-Bertranda a dalších fotografů z cyklu Trvalý a udržitelný rozvoj, proč?
 • Slavnostní koncert
  Zahajovací koncert Dnů francouzské kultury za přítomnosti zástupců města Slaného, Francouzského klubu ve Slaném, Francouzského institutu a Francouzského velvyslanectví v Praze.

Úterý 9. 10. 2012

 • Francouzské pohádky a písničky
  Dotek francouzské kultury v pohádkovo-rytířském pásmu s pohádkou a písničkami. Připravila Viktorie Anna Grohová.
 • O Francouzském institutu
  S prací, nabídkou a možnostmi Francouzského institutu v Praze vás seznámí pan Gérard Enjolras – atašé pro jazykovou a vzdělávací spolupráci Francouzského velvyslanectví v Praze.

Středa 10. 10. 2012

 • La fille de Monaco
  Filmová komedie lucemburské rodačky Anne Fontaineové (Žena mého muže, Coco Chanel) o neobvyklém milostném trojúhelníku.

Čtvrtek 11. 10. 2012

 • Ochutnávka francouzských jídel
  Společně s žáky Integrované střední školy ve Slaním vaří pro veřejnost francouzský šéfkuchař pan Roland Sepré.
 • Ohlas písní francouzských
  Francouzský šanson a jeho vliv na českou písničkářskou tvorbu. Hrají a zpívají Přemysl Rut, Markéta Potužáková a další…

Pátek 12. 10. 2012

 • Voda
  Přednáška navazující na fotografickou výstavu Voda. Přednáší pan Patrick Ribau – profesor geografie z Université Paris Diderot.
 • Francouzský trh
  Francouzský trh s nabídkou tradičních pochutin a delikates z Francie s hudebním doprovodem jehož vrcholem bude koncert skupiny Bran.

Sobota 13. 10. 2012

 • Francouzský trh
  Francouzský trh s nabídkou výrobků, pochutin a delikates z Francie.

Na začátek stránky

Pondělí 8. 10. 2012

Voda – výstava fotografií  Yann Arthus-Bertranda
Slavnostní koncert – hudba a tanec na dvoře francouzských králů

Vodu je třeba rozdělit, Vesnice na břehu Nigeru (Mali) foto © Arthus-Bertrand
Vesnice na břehu řeky Niger ( Mali)(foto © Yann Arthus-Bertrand)

Vstupní chodba Knihovny Václava Štecha ve Slaném | 17.00

VODA (výstava)

Zahájení výstavy úchvatných fotografie Yann Arthus-Bertranda
a dalších fotografů z cyklu Trvalý a udržitelný rozvoj, proč?

Výstava je součástí projektu výstav fotografií na téma životního prostředí. Projekt se zaměřuje na tři hlavní témata, které úzce souvisí s otázkami životního prostředí: energie, biologická rozmanitost a voda.

Tyto tři okruhy představují velký fotografický projekt, který jeho autoři nazvali Trvalý a udržitelný rozvoj, proč? Projekt byl započat v roce 2006 díky nadaci GoodPlanet, jejímž zakladatelem a současným předsedou je světově uznávaný fotograf, filmový režisér a velvyslanec dobré vůle pro program životního prostředí při OSN Yann Arthus-Bertrand.

Výstava představuje problémy související s ochranou životního prostředí, a sociálními problémy dneška, které úzce souvisí s budoucností lidstva. Výběr fotografií od Yann Arthus-Bertranda a dalších fotografů, spolu s texty slouží jako vzdělávací nástroj pro učitele a profesory a je zacílen na úctu k lidské rozmanitosti a respekt k přírodním zdrojům.  

Na výstavu navazuje přednáška profesora Patricka Ribau z Université Paris Diderot v aule Gymnázia V. B. Třebízského ve Slaném v pátek 12. října od 10 hodin. (Přístupno i veřejnosti!)

Výstavu můžete zhlédnout do konce října.

Na začátek stránky

Hana Fleková, Barbora Kürstenová a Andreas Kröper
Komorní hudba a tanec na dvoře francouzských králů (foto Jiří Jaroch)

Kaple Zasnoubení Panny Marie
v bývalé piaristické koleji ve Slaném v
 19.30

HUDBA A TANEC NA DVOŘE FRANCOUZSKÝCH KRÁLŮ

Slavnostní zahajovací koncert Dnů francouzské kultury za přítomnosti zástupců města Slaného, Francouzského klubu ve Slaném, Francouzského institutu v Praze a Francouzského velvyslanectví v Praze.

Koncert komorní francouzské hudby spolu s dobovým tancem z období vlády Ludvíka XIV. a XV. vám přináší výjimečný exkurs do tajemství francouzské barokní hudby a tance. Odhaluje nejenom zvuk dobových nástrojů ale i zákonitosti dobové interpretace francouzské hudby a tance
ze 17. a 18. století.

HUDBA A TANEC NA DVOŘE FRANCOUZSKÝCH KRÁLŮ

 

 • Andreas Kröper – traverso
 • Hana Fleková – viola da gamba
 • Barbara Kürstenová – cembalo
 • Blanka Ferjenstik-Wernerová – dobový tanec
 • Václav Krajc – dobový tanec (oba členové souboru Hartig)

Více o účinkujících | Program koncertu

Traverso, cembalo a viola da gamba se v běžné koncertní nabídce společně téměř neobjevují. Pro většinu posluchačů je jejich typický zvuk neznámý. Kromě toho hra na ně vyžaduje specifickou interpretaci skladeb v dobovém ladění. To vše dohromady vytváří autentický dojem hudby v období baroka, maximálně blízký tomu, jak zněla v provedení tehdejších muzikantů. Všichni interpreti za sebou mají pestrou koncertní minulost nejen v oblasti staré hudby.

Soubor Hartig, jehož členy B.  Ferjenstik-Wernerová a V. Krajc jsou,  se pod uměleckým vedením doc. Heleny Kazárové, Ph. D. věnuje již řadu let interpretaci tanců různých historických epoch od pozdní renesance po raný romantismus a předvádí je na různých kulturních akcí doma i v zahraničí. Repertoár souboru tvoří jak tance plesové, tak i virtuosní tance divadelní od konce 16. do počátku 19. století. Jako jediný v Čechách začal soubor na počátku své činnosti studovat tance baroka podle autentických pramenů, tj. grafických zápisů v tzv. Beauchamp-Feuilletově notaci. Jako jediný dosáhl v tomto oboru mezinárodní profesionální úrovně. www.hartig.cz

Vstupné na koncert je dobrovolné!

Na začátek stránky

Úterý 9. 10. 2012

Francouzské pohádky a písničky – pohádkové pásmo pro děti
Francouzský institut – beseda o práci institutu s G. Enjolrasem 

Pohádkovo-rytířském pásmu s francouzskou pohádkou a písničkami
Pohádkovo-rytířské pásmo s francouzskou pohádkou a písničkami

Knihovna Václava Štecha ve Slaném | 9.00 a 11.00 

FRANCOUZSKÉ POHÁDKY A PÍSNIČKY

Dotek francouzské kultury skrze pohádkovo-rytířské pásmo s francouzskou pohádkou a písničkami, které pro děti připravila Viktorie Anna Grohová.

Pohádkový příběh o francouzských rytířích s písničkami v češtině i francouzštině je určen pro děti prvního stupně základních škol.
Jednotlivé školy bude kontaktovat Knihovna V. Štecha ve Slaném.
Přijít můžete s dětmi i individuálně!

Viktorie Anna Grohová
Viktorie Anna Grohová

Na začátek stránky

Francouzský institut v Praze, průčelí budovy ve Štěpánské ulici
Francouzský institut v Praze, průčelí budovy ve Štěpánské ulici

Aula Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném 10.00 

O FRANCOUZSKÉM INSTITUTU V PRAZE 

S prací, nabídkou a možnostmi Francouzského institutu v Praze vás seznámí pan Gérard Enjolras – atašé pro jazykovou a vzdělávací spolupráci Francouzského velvyslanectví v Praze.

Francouzský institut ve Štěpánské ulici představoval v době totality pro ty z nás, kteří ho navštěvovali, malý ostrůvek svobody. Jazykové kurzy, které pořádal, měly skvělou úroveň a kino uvádělo vynikající francouzské filmy.

Francouzský institut ovšem tehdy nebyl v Praze Přednáší pan Gérard Enjolras z Francouzského velvyslanectvížádný nováček. Byl pokračovatelem a nástupcem Institutu Ernesta Denise, založeného v roce 1920 a fungujícího až do 2. světové války jako pobočka Pařížské univerzity. Francouzi si sami postavili budovu ve Štěpánské ulici (předtím Institut sídlil v Ostrovní) a všemožně podporovali šíření francouzské kultury u nás. Po skončení války byl Institut opět otevřen a jeho fungování se udrželo
 až do dubna 1951, kdy byl Institut uzavřen. Jeho činnost byla opět
obnovena až v roce 1967.

Dnes Francouzský institut vyvíjí bohatou kulturní Francouzský institut v Prazea vzdělávací činnost, jazykovými kurzy počínaje, přes promítání filmů, organizování výstav, přednášek a koncertů, prodej literatury až po podporu výjezdu českých studentů do Francie.

Přednáška je přístupná veřejnosti.

FRANCOUZSKÝ INSTITUT V PRAZE
Štěpánská 35, P. O. BOX 850, 111 21 Praha 1
Telefon: 221 401 011, Fax: 221 401 049
ifp@ifp.cz | www.ifp.cz

Na začátek stránky

Středa 10. 10. 2012

La fille de Monaco (Dívka z Monaka), Francie 2008
La fille de Monaco (Dívka z Monaka),
Režie  Anne Fontaine

Městské kino ve Slaném v 19.30

LA FILLE DE MONACO (Dívka z Monaka)

Komedie lucemburské rodačky Anne Fontaineové (Žena mého muže, Coco Chanel) o neobvyklém milostném trojúhelníku.

Režie Anne Fontaine, hrají Fabrice Luchini, Roschdy Zem, Louise Bourgoin. Francouzsky s českými titulky. (Francie, 2008, 1h 35 min)

Komedie lucemburské rodačky Anne Fontaineové o neobvyklém milostném trojúhelníku. Jedním vrcholem je Bertrand Beauvois (Fabrice Luchini), špičkový advokát s kultivovaným a vznešeným projevem. Vynikající. Známý. Výřečný. Vzdělaný. Intelektuál. Komplikovaný. Ne moc odvážný. Miluje ženy a hlavně si s nimi rád povídá. Právě dorazil do Monaka, aby obhajoval sedmdesátiletou vražedkyni (Stéphane Audranová). Jenže její syn se obává pomsty a najme právníkovi tělesného strážce.

Druhý vrchol: Christophe Abadi (Roschdy Zem), tělesný strážce, jenž dostal za úkol Bertranda chránit. Upřímný. Přímý. Nemluvný. Sportovně založený. Školní docházku ukončil v šesté třídě. Miluje ženy, ale nerad si s nimi povídá. U ostatních obdivuje to, co postrádá – vzdělanost a jazykovou kulturu. Ačkoliv jsou oba muži v mnoha ohledech velmi rozdílní, vytvoří se mezi nimi téměř přátelské pouto a navíc je oba spojuje milostný románek.

Třetí vrchol: Audrey Varella (Louise Bourgoinová), moderátorka počasí v kabelové televizi v Monaku, která kolem sebe vyzařuje až příliš erotické energie. Ctižádostivá. Drzá. Sexy. Neovladatelná. Rozhodně nemá v úmyslu uvádět předpověď počasí dlouho. Nedochází jí smysl některých slov, hlavně těch jako „hranice“, „tabu“, „skrupule“. Bylo by bývalo lepší, kdyby se ti tři nikdy nesetkali…

Vstupné dobrovolné!

Roschdy Zem, Louise Bourgoin, Fabrice Luchini
Roschdy Zem, Louise Bourgoin, Fabrice Luchini

Na začátek stránky

Čtvrtek 11. 10. 2012

Ochutnávka francouzských jídel –  vaří R. Sepré a žáci ISŠ Slaný
Ohlas písní francouzských francouzský šanson a české písně

Francouzský slaný koláč – quiche
Francouzský slaný koláč – quiche

Střední integrovaná škola ve Slaném 15–17

OCHUTNÁVKA FRANCOUZSKÝCH JÍDEL
PRO VEŘEJNOST 

Společně s žáky Integrované střední školy ve Slaném vaří francouzský šéfkuchař pan Roland Sepré.

S žáky v ISŠ Slaný vaří šéfkuchař Roland SepréTypická francouzská jídla připraví francouzský šéfkuchař pan Roland Sepré společně s žáky Střední integrované školy. Další francouzské pochoutky připravené žáky z ISŠ ve Slaném pod vedením pana Seprého můžete také ochutnat na francouzských trzích v pátek 12. října od 13 hodin na Masarykově náměstí.

Vstupné na ochutnávku je dobrovolné! 

Na začátek stránky

Markéta Potužáková a Přemysl Rut
Markéta Potužáková a Přemysl Rut

Klub Dividýlka (Hotel Hejtmanský dvůr) ve Slaném 19.30

OHLAS PÍSNÍ FRANCOUZSKÝCH

Francouzský šanson a jeho vliv na českou písničkářskou tvorbu – hrají a zpívají Přemysl Rut, Markéta Potužáková a další…

Francouzská zpěvnost není u nás tak všudypřítomná jako třeba americká, čím jsou však její stopy ohraničenější, o to více jsou patrnější, zejména v českém kabaretu 1910–1920 a potom při formování českého šansonu od poloviny let padesátých až po generace Pavla Kopty a Jana Vodňanského.

Vstupné dobrovolné! 

Na začátek stránky

Pátek 12. 10. 2012

Voda – přednáška prof. Patricka Ribau z Université Paris Diderot 
↓  Francouzský trh – tradiční francouzské pochutiny a hudba

Klimatické změny a koloběh vody, Přepichování rýže (Bangladéš)
Klimatické změny a koloběh vody, Přepichování rýže (Bangladéš)
foto © Yann Arthus-Bertrand

Aula Gymnázia Václava Beneše Třebízského 10.00

VODA (přednáška)

Přednáška navazující na fotografickou výstavu Voda. Přednáší profesor Patrick Ribau z Université Paris Diderot. 

Profesor Patrick Ribau (Université Paris Diderot)Přednáška o problémech souvisejících s ochranou životního prostředí ve spojitosti s vodou a sociálními problémy dneška, které úzce souvisejí s budoucností lidstva. Přednášet bude Patrick Ribau, který je profesorem geografie na Université Paris Diderot, šéfredaktorem vědeckého časopisu La Pensée (časopis byl založen v roce 1939 Paulem Langevinem) a je členem CNRS (Národní centrum pro vědecký výzkum) kde se specializuje se na celosvětové problémy s vodou.

Přednáška je přístupná veřejnosti.

Na začátek stránky

Francouzský trh
Francouzský trh bude doprovázet živá hudba

Masarykovo náměstí ve Slaném | 13.00–19.00 

FRANCOUZSKÝ TRH a koncert skupiny BRAN

Francouzský trh s nabídkou tradičních výrobků, pochutin
a delikates z Francie s hudebním doprovodem jehož vrcholem
bude koncert skupiny Bran.

Dny francouzské kultury ve Slaném, plakátPřímo v centru města na Masarykově náměstí se vám představí prodejci s širokou nabídkou tradičních výrobků, pochutin a delikates z Francie. Nabídku doplní pochoutky připravené žáky z Integrované střední školy ve Slaném pod vedením šéfkuchaře pana Rolanda Sepré a také Klášterní výběrové džemy, které vyrábějí bratři – bosí karmelitáni ve slánském klášteře z pečlivě vybraných plodů. A na tradičním trhu také nebude chybět možnost posedět a užít si tak celkově příjemnou atmosféru, kterou doplní živá hudba. Francouzský trh jsme připravili ve spolupráci s Kazak Communication and Events (www.kazak.cz).

 BĚHEM FRANCOUZSKÉHO TRHU HRAJÍ

13.00 Kapela Tancovačka
-------------------------------------------------------------------------------------
15.00 Koncert členů a přátel Francouzského klubu Slaný
M. Koldová, L. Brtinská, K. Zímová, K. Hevessy, D. Šarboch a další.
-------------------------------------------------------------------------------------
18.00 
BRAN – mystická a taneční hudba staré Bretaně. 
Písně s mystickým nádechem, ovlivněné starobylými bretaňskými legendami, dobrodružstvím, tancem, melancholií a průzračností moře. Skladby inspirované poezií a nočními eskapádami ve starobylé Praze ze začátku dvacátého století. To je svět skupiny Bran. Svět, kde mají rozhodující slovo sny…

Kapela Tancovačka Martina DvořákaLenka BrtinskáKateřina Zímová, David Šarboch a Karol HevessyBran

Bran – mystická a taneční hudba staré Bretaně
Bran – mystická a taneční hudba staré Bretaně

Bran vznikl v roce 1999 setkáním bretoňských a českých muzikantů. V bretonštině Bran znamená havran, posel z keltských legend. Ten, který přinesl na svých křídlech do střední Evropy keltskou hudbu… A na pobřeží Atlantského oceánu východní vítr. Prostřednictvím bretonštiny a francouzštiny Bran navazuje na tuto tradici sdílení a výměny. Posel, který přiletěl s větrem z Awen, nezná hranic a právě mezi zemí a mořem kapela hledá svou inspiraci.

V posledních letech skupina vystupovala kromě České republiky a Francie také na mnoha evropských scénách. Více než osm set koncertů a pět vydaných alb svědčí o kusu cesty, který kapela díky podpoře svých fanoušků již urazila.

Robert Fischmann – zpěv, příčná flétna, low whistle)
Vojtěch Jindra – akustická kytara, ukulele, perkuse
Tomáš Görtler – akordeon, zpěv
Michal Wróblewski – sopransaxofon, altsaxofon, klarinet
Petr Tichý  – kontrabas
Jan Chalupa – bicí, perkuse

Na začátek stránky

Sobota 13. 10. 2012

Francouzský trh
Francouzský trh

Masarykovo náměstí ve Slaném | 8.00–12.00

FRANCOUZSKÝ TRH

Francouzský trh s nabídkou tradičních výrobků, pochutin
a delikates z Francie. 

Přímo v centru města na Masarykově náměstí se vám představí prodejci s širokou nabídkou tradičních výrobků, pochutin a delikates z Francie.  Francouzský trh jsme připravili ve spolupráci s Kazak Communication
and Events
(www.kazak.cz).

Dny francouzské kultury – trhy – plakát
Dny francouzské kultury, plakát na trhy(repro P. Mrňous)

Na začátek stránky

Fotogalerie

Voda – výstava fotografií  Yann Arthus-Bertranda
Slavnostní koncert – hudba a tanec na dvoře francouzských králů
Francouzský institut – beseda o práci institutu s G. Enjolrasem 
Francouzské pohádky a písničky – pohádkové pásmo pro děti
Vaření s Xavierem Pescendou – příprava jídel na ochutnávku
Ochutnávka francouzských jídel – vařil X. Pescenda a žáci ISŠ
Ohlas písní francouzských – francouzský šanson a české písně
Voda – přednáška prof. Patricka Ribau z Université Paris Diderot
Francouzský trh – tradiční francouzské pochutiny a hudba

Voda (výstava) 

Zahájení výstavy úchvatných fotografie Yann Arthus-Bertranda a dalších fotografů z cyklu Trvalý a udržitelný rozvoj, proč? (pondělí 8. 10. 2012)

foto: Jiří Jaroch – Na začátek stránky

Hudba a tanec na dvoře francouzských králů

Slavnostní zahajovací koncert Dnů francouzské kultury za přítomnosti zástupců města Slaného, Francouzského klubu ve Slaném, Francouzského institutu v Praze a Francouzského velvyslanectví v Praze. 
(pondělí 8. 10. 2012)

foto: Jiří Jaroch – Na začátek stránky

O Francouzském institutu v Praze 

S prací, nabídkou a možnostmi Francouzského institutu v Praze studenty seznámil pan Gérard Enjolras – atašé pro jazykovou a vzdělávací spolupráci Francouzského velvyslanectví v Praze. (úterý 9. 10. 2012)

foto: Jiří Jaroch – Na začátek stránky

Francouzské pohádky a písničky 

Dotek francouzské kultury skrze pohádkovo-rytířské pásmo s francouzskou pohádkou a písničkami, které pro děti připravila Viktorie Anna Grohová.  (úterý 9. 10. 2012)

foto: Jiří Jaroch – Na začátek stránky

Žáci v ISŠ Slaný vaří s Xavierem Pescendou 

Žáci Itegrované střední školy připravují společně s francouzským kuchařem Xavierem Pescendou jídla na odpolední ocutnávku.  (čtvrtek 11. 10. 2012)

foto: Jiří Jaroch – Na začátek stránky

Ochutnávka francouzských jídel pro veřejnost

Typická francouzská jídla připravil francouzský kuchař pan Xavier Pescenda společně s žáky Střední integrované školy.   (čtvrtek 11. 10. 2012)

foto: Jiří Jaroch – Na začátek stránky

Ohlas písní francouzských

Francouzský šanson a jeho vliv na českou písničkářskou tvorbu – hrají a zpívají Přemysl Rut, Markéta Potužáková a další…   (čtvrtek 11. 10. 2012)

foto: Jiří Jaroch – Na začátek stránky

Voda – přednáška

Přednáška navazující na fotografickou výstavu Voda. Přednáší profesor Patrick Ribau z Université Paris Diderot.  (pátek 12. 10. 2012)

foto: Jiří Jaroch – Na začátek stránky

Francouzský trh s hudebním doprovodem

Francouzský trh s nabídkou tradičních výrobků, pochutin a delikates z Francie s hudebním doprovodem kapely Tancovačka, Lenky Brtinské, Radka Valenty, Marie Koldové, Davida Šarbocha, Karola Hevessyho, Bohuslava Ježja sr., Bohuslava Ježka jr. a skupiny Bran.
(pátek 12. 10. 2012)

foto: Jiří Jaroch

Na začátek stránky

Plakáty a pozvánky

Dny francouzské kultury ve Slaném, plakát Dny francouzské kultury ve Slaném, plakát
Dny francouzské ve Slaném – plakáty(repro: Pavel Mrňous)

Programová skládačka k prohlédnutí (poklikej na obrázek a listuj)

Na začátek stránky

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, hodnocení: 5,00 z 5)
Loading...Loading...

Témata: , , , | všechna témata »

Tento příspěvek byl publikován dne 7. 8. 2012 (úterý) v 20.58 v rubrice Kulturní akce. Komentáře jsou uzavřeny.

Související články

Související odkazy

Francouzský klub Slaný

Francouzský institut v Praze

Programový leták
Programový leták

Archiv rubriky Kulturní akce

Všechny rubriky

Vydávají Kulturní zařízení města Slaného
Úvodní stránka: www.kultura.slansko.cz
Copyright © Královské město Slaný 2000—2024

Královské město Slaný

 

Komentáře jsou uzavřeny.