Toto je archiv stránek z let 2000—2016. Rádi vás uvidíme i na našem novém webu www.kultura.slansko.cz

Nacházíte se zde:  Kultura Slaný a Slánsko > Kulturní akce > Rožnění uherského býka a Evropské setkání


Rožnění uherského býka a Evropské setkání

Masarykovo náměstí ve Slaném, sobota 12. září 2009 od 13 hodin

Publikováno 11. 8. 2009 | Napsal , Kulturní zařízení města Slaného

Obnovená tradice – Rožnění uherského (martinického) býka ve Slaném
Obnovená tradice – Rožnění uherského býka ve Slaném(foto: J. Jaroch)

Již počtvrté se sejdeme na Masarykově náměstí při rožnění býka. Tradici z roku 1662  jsme obnovili v roce 2006. Při této příležitosti navštíví naše město delegace partnerských a spřátelených měst a zúčastní se Evropského setkání ve  Slaném.

Lidová hudba, country, blues, jazz i rock od 13 hodin na Masarykově náměstí ve Slaném – sobota 12. 9. 2009!

Po dokončení výstavby františkánského konventu proběhlo 13. 8. 1662 svěcení kláštera. Pro město Slaný a okolí to byla velká událost. U této příležitosti uspořádal B. I. Martinic hostinu na slánském rynku. Tehdy také dal rožnit uherského býka s pozlacenými rohy. Tuto událost si připomínáme také proto, že vedle tehdejšího nelehkého života v tomto kraji, který byl poznamenán strastmi třicetileté války, byl zde i důvod k radosti, ke společnému setkání slánských měšťanů a lidí z širokého okolí.

Již počtvrté máme možnost se sejít Obnovená tradice z roku 1662 — rožnění uherského (martinického) býka  na slánském Masarykově náměstí při obnovené tradici rožnění uherského býka. Tradici jsme obnovili v roce 2006  při příležitosti návštěvy Slaného čtyřmi prezidenty Visegrádské čtyřky.

Rožnění uherského býka je také příležitostí k uskutečnění Evropského setkání 2009. Ve Slaném proto přivítáme delegace z partnerských a spřátelených měst.

I letos se rožnění uskuteční v době, kdy si celý kulturní svět připomíná evropské historické dědictví Dnem otevřených památek. K této iniciativě se od počátku hlásí i město Slaný, které připravilo speciální program ke Dni otevřených památek. Připomínkou historického dědictví, které nejenom nám, ale i celé Evropě odkázal slánský region je mezinárodní varhanní festival Varhany znějící 2009.

Na začátek stránky

Program při rožnění býka

 Darwien
Darwien(foto: Ivo Horňák)

Již počtvrté se sejdeme na Masarykově náměstí při rožnění býka. Tradici z roku 1662  jsme obnovili v roce 2006. Při této příležitosti navštíví naše město delegace partnerských a spřátelených měst a zúčastní se Evropského setkání ve  Slaném.

Lidová hudba, country, blues, jazz i rock od 13 hodin na Masarykově náměstí ve Slaném – sobota 12. 9. 2009!

Od ranních hodin se bude na parkovišti před vchodem do budovy městského úřadu na Masarykově náměstí opékat býk. Porcování býka by mělo začít přibližně ve 14 hodin. Kromě rožněného býka, kterého bude rožnit Restaurace U Přemysla budete moci po celou dobu programu od 13 do 22 hodin zakoupit občerstvení ze stánků Restaurace U Přemysla a pivo z pojízdného výčepu pivovaru Krušovice.

Program při rožnění býka v sobotu 12. září 2009
  • 13.00 — Kapela Lidovka Martina Dvořáka a Slaný Blues (střídavě hrají dvě slánské kapley)
  • 15.30 — Veterán Western (country)
  • 17.30 — Dixieland Messengers Praha (jazz)
  • 20.00 —Darwien (rock)

Veškerý program na Masarykově náměstí je bez vstupného!

Na začátek stránky

Plakát a pozvánka

Rožnění uherského býka (2009) – plakát
Rožnění uherského býka – náhled plakátu

Plakát – pozvánka ke stažení 

Na začátek stránky

 Fotogalerie

Foto: Jiří Jaroch 

Na začátek stránky

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, hodnocení: 5,00 z 5)
Loading...Loading...

Témata: , , , , , , , , | všechna témata »

Tento příspěvek byl publikován dne 11. 8. 2009 (úterý) v 8.00 v rubrice Kulturní akce. Komentáře jsou uzavřeny.

Vydávají Kulturní zařízení města Slaného
Úvodní stránka: www.kultura.slansko.cz
Copyright © Královské město Slaný 2000—2024

Královské město Slaný

 

Komentáře jsou uzavřeny.