Toto je archiv stránek z let 2000—2016. Rádi vás uvidíme i na našem novém webu www.kultura.slansko.cz

Nacházíte se zde:  Kultura Slaný a Slánsko > Kulturní akce > Pocta G. F. Händelovi a koncertní malování


Pocta G. F. Händelovi a koncertní malování

Kaple Zasnoubení P. Marie bývalé Piaristické koleje ve Slaném, středa 18. března 2009 v 19.30

Publikováno 16. 2. 2009 | Napsal , Kulturní zařízení města Slaného

Georg Friedrich Händel
Georg Friedrich Händel (1685–1759)

Koncert k 250. výročí úmrtí Georga Friedricha Händela spojený s koncertním malováním na základě inspirace z právě znějící hudby.

Vlastivědné muzeum ve Slaném – Kruh přátel hudby a město Slaný vás zvou na koncert k 250. výročí úmrtí významného barokního skladatele Georga Friedricha Händela (1685–1759). Koncert je pořádaný ve spolupráci s Institutem pro památky a kulturu a Českou Händelovou společností. Hudbu G. F. Händela a jeho současníků G. Ph. Telemanna, H. I. Bibera, G. Tartiniho a A. Vivaldiho uslyšíme v interpretaci komorního souboru Atlantis Collegium.

KONCERTNÍ MALOVÁNÍ

Protože Georg Friedrich Händel byl velkým milovníkem a znalcem výtvarného umění, je součástí tohoto koncertu i tzv. koncertní malování, kdy malíř maluje nebo kreslí na základě pocitů a asociací, které v něm vyvolává hudba. Toto spojení výtvarného umění a hudby je založeno na pohotovosti a rychlosti výtvarníka. Objevovalo se už ve starověku, pak v období renesance. Bylo oblíbenou zábavou pařížské bohémy. V pozdější době téměř upadlo v zapomenutí.

Na našem koncertu bude před vašimi zraky pod dojmem právě znějící hudby malovat bulharský malíř žijící v Praze Rumen Sazdov.

ATLANTIS COLLEGIUM

Pavla Švestková – mezzosoprán
Jitka Vojtíšková – housle
Jan Sládeček – violoncello
Vítězslav Podrazil –  cembalo, umělecký vedoucí vedoucí

Rumen Sazdov (Bulharsko) – koncertní malování

Pavla Švestková – mezzosopránPavla Švestková je posluchačkou Pražské konzervatoře. Byla žačkou prof. J. Kotouče, nyní je její profesorkou hlavního oboru sólistka opery Národního divadla v Praze Y. Škvárová. Autentickou interpretaci barokní hudby studovala na mezinárodních interpretačních kursech ve Valticích pod vedením P. Holden (Velká Británie) a prof. J. Kotouče. Sólově vystoupila na festivalu Pražské nedělní koncerty, Ensemble Martinů a česká soudobá hudba, dále na zahraničních festivalech v Německu a Rakousku. S  Ensemble Martinů zpívala pro maďarského prezidenta. Účinkuje v literárně hudebních představeních s hercem J. Šťastným, členem činohry Divadla na Vinohradech. Od roku 2008 spolupracuje s komorním souborem Atlantis Collegium a s Orchestrem Atlantis pod taktovkou dirigenta V. Podrazila. V průběhu roku 2009 se představí hudebnímu publiku v Drážďanech, Mnichově, Sofii, Haagu, Buenos Aires, Tokiu a New Yorku.

Bulharský malíř Rumen SazdovRumen Sazdov se narodil v roce 1959 v Kjustendilu v Bulharsku. Vystudoval Střední uměleckou školu v Sofii a absolvoval studium malířství na Universitě Cyrila a Metoděje ve Velikom  Tarnovu (Bulharsko). V letech 1984–1988 žil a pracoval v Bulharsku. V roce 1989 se usadil v Praze. Vystavuje v Praze a jiných evropských městech. Mimo jiné i v aukční síni Drouot Richelieu – Paris. Zároveň je členem International Organization of Authors´ Rights Defense – A. D. A. G. P., Paris. Jeho autorské práce jsou součástí soukromých sbírek ve 29 státech na čtyřech kontinentech světa.  Sazdovovy obrazy vlastní bulharský princ Kiril Tarnovski, španělská markýza Gloria Ferera des Monsolis, hraběnka Kristine d´ Barout, monacká princezna Stefanie, madame Chirac, kytarista skupiny Scorpions, paní Lívie Klausová a další významné osobnosti. Podrobný životopis.

Bára Basiková, Vítězslav Podrazil a Orchestr AtlantisKomorní soubor Atlantis Collegium je tvořen užším výběrem sólistů a členů Orchestru Atlantis. Oba tyto soubory založil v roce 1993 dirigent a cembalista Vítězslav Podrazil. Atlantis Collegium i Orchestr Atlantis jsou v současné době tvořeny převážně hudebníky, kteří se systematicky zabývají komorní a sólovou hrou. Kromě všeobecně známých skladeb tvoří velkou část repertoáru obou souborů duchovní hudba, méně známé skladby starých mistrů a díla soudobých autorů.  Někteří čeští a zahraniční skladatelé napsali nebo v současné době komponují své skladby přímo pro Orchestr Atlantis nebo Atlantis Collegium: Petr Pokorný, Vlastislav Matoušek, Vít Clar, Max Stern (Izrael), Premasiri Khemadasa (Srí Lanka), Karel Janovický (Velká Británie), Kazuhiko Hattori (Japonsko) a Mark Kopytman (Izrael).

Na začátek stránky

Program koncertu a plakát

Rumen Sazdov – Tanečnice
Rumen Sazdov – Tanečnice

Koncert k 250. výročí úmrtí Georga Friedricha Händela spojený s koncertním malováním na základě inspirace z právě znějící hudby.

Program koncertu

 • Georg Friedrich Händel (1685–1759)
  Alcina (árie z opery)
  Sonáta F dur
  Xerxes (árie z opery)
 • Heinrich Ignaz Biber (1644–1704)
  Sonata violino solo representativa
  Andante – Allegro – Slavík – Allegro – Kukačka – Allegro –
  Žába – Adagio – Slepice a kohout – Presto – Křepelka –  Andante –
  Kočka – Pochod mušketýrů – Allemande  
 • Antonio Vivaldi (1678–1741)
  Judita triumphans (Vítězná Judita – árie z oratoria)

Přestávka

 • Georg Philipp Telemann (1681–1767)
  Der geduldige Sokrates (Trpělivý Sokrates – árie z opery)
 • Giuseppe Tartini  (1692–1770)
  Sonáta g moll „Didona abbandonata“ (Opuštěná Didó)
 • Antonio Vivaldi (1678–1741)
  Sicut sagitae (árie z Nisi Dominus)
 • Georg Friedrich Händel (1685–1759)
  Sonáta A dur
  Jozue (árie z oratoria)

ATLANTIS COLLEGIUM

Pavla Švestková – mezzosoprán
Jitka Vojtíšková – housle
Jan Sládeček – violoncello
Vítězslav Podrazil –  cembalo, umělecký vedoucí vedoucí

Rumen Sazdov (Bulharsko) – koncertní malování

Pocta G. F. Händelovi – plakát
Pocta G. F. Händelovi a koncertní malování – plakát

Na začátek stránky

Fotogalerie

Foto: Jiří Jaroch

Na začátek stránky

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (dosud nehodnoceno)
Loading...Loading...

Témata: , , , | všechna témata »

Tento příspěvek byl publikován dne 16. 2. 2009 (pondělí) v 17.10 v rubrice Kulturní akce. Komentáře jsou uzavřeny.

Vydávají Kulturní zařízení města Slaného
Úvodní stránka: www.kultura.slansko.cz
Copyright © Královské město Slaný 2000—2024

Královské město Slaný

 

Komentáře jsou uzavřeny.